Co dělat, pokud mám příznaky?

Mezi typické příznaky onemocnění COVID-19 patří:

  • dušnost/pocit ztíženého dýchání bez souvislosti s kašlem
  • horečka trvající déle než dva dny
  • suchý kašel

Mezi další příznaky patří: bolest svalů a kloubů, únava, ztráta čichu. 

Zdroj: https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/prehledne-jak-odlisit-chripku-od-koronaviru-40316680

Pokud máte horečku, která trvá déle než dva dny, nebo suchý kašel bez horečky, kontaktujte telefonicky svého praktického lékaře.

Pokud máte pouze horečku po dobu kratší než dva dny, pravděpodobně se nejedná o koronavirus. V takovém případě zůstaňte v domácí karanténě, nadále se sledujte a užívejte léky proti horečce.

Pokud se vám špatně dýchá, nebo máte horečku a současně suchý kašel, volejte ihned linku 155 a postupujte podle instrukcí operátora.

Pokud máte doporučení nebo žádanku k provedení testu od lékaře, vyhledejte vhodné odběrové místo. Seznam odběrových míst vám poradí na bezplatné lince 1212, nebo je najdete přímo na stránkách ministerstva zdravotnictví. 

Pokud nemáte příznaky onemocnění, vyšetření není nařízeno. Lze jej však i přesto provést na vaši žádost na několika odběrových místech, v takovém případě ale nebude hrazeno ze zdravotního pojištění. Lze ho provést pouze na několika odběrových místech a laboratořích. Testování si musíte uhradit sám/sama (orientační cena je 2900 Kč).

Informace o výsledku testu vám podá lékař nebo krajská hygienická stanice, prosím čekejte. Při větším vytížení laboratoří či odběrových míst může sdělení výsledku trvat déle, i několik dní.

Pokud máte výrazné zdravotní potíže při čekání na výsledek testu (dušnost/pocit ztíženého dýchání bez souvislosti s kašlem, horečka více jak 38 stupňů, suchý kašel), volejte linku 155 a postupujte podle instrukcí operátora

Zdroj: https://koronavirus.mzcr.cz/mam-zdravotni-potize-co-mam-delat/