I v době pandemie platí doporučení Světová zdravotnická organizace vykonávat 150 minut pohybových aktivit o střední intenzitě (taková intenzita, kdy je člověk schopen říci krátkou větu na jedno nadechnutí) týdně.
Pravidelná a přiměřená pohybová aktivita je nejen základem prevence řady onemocnění, ale také podporuje správnou funkci imunitního systému, a snižuje tak pravděpodobnost onemocnění infekční chorobou. Naopak nedostatek pohybu, ke kterému současná situace přispívá, imunitní funkce zhoršuje.
V neposlední řadě pohyb zpravidla pomáhá odplavit úzkost, a tím zvládat lépe stresové situace. Tvoří tak nedílnou součást psychické hygieny, která je v náročných podmínkách karantény zásadní.
Během karanténních opatření se snažte dodržovat následující pravidla:
- Pohybové aktivity by neměly být o vysoké intenzitě – nejedná se přece o trénink na olympiádu 🙂
- Při známkách začínající virózy (kašel, zvýšená teplota, zimnice) necvičte.
- Je nutné respektovat omezení vyplývající z vašich onemocnění, ať už interních či onemocnění pohybového aparátu, případně se předem poradit se svým lékařem.
- Pokud se při konkrétní pohybové aktivitě nebo cviku objeví bolest, nesnažte se ji překonat.
- Nezapomeňte na pravidelný pitný režim, racionální stravu a dostatek spánku.
- I po uvolnění karantény se raději vyhýbejte uzavřeným tělocvičnám a místům s vyšší koncentrací osob, zejména máte-li nějaké chronické onemocnění a/nebo jste-li staršího věku.
- Buďte pozitivně naladěni. Nezapomeňte, že „veselá mysl je půl zdraví“.
Zdroj: https://www.kardio-cz.cz/2020-03-28-pohybova-aktivita-v-dobe-pandemie-covid-19/