Desatero mytí rukou
Ruce si myjeme:
- pokaždé, když přijdete do práce či domů,
- před a během přípravy jídla
- po návštěvě toalety
- po smrkání, kašlání, kýchání
- po kontaktu se zvířetem
- před a po kontaktu s nemocným
Mytí rukou je nesmírně účinný a současně také jednoduchý a levný způsob, jak zamezit šíření infekce. Rozlišuje se několik postupů, od běžného mechanického až do chirurgické.
Pro základní mechanické mytí rukou postačí mýdlo a tekoucí voda. Ruce umýváme po dobu alespoň 30 sekund. Dbáme na to, abychom při mytí nevynechali žádné místo – nejvíce opomínanými místy bývají zejména hřbety rukou i prstů, palce, nehty a spodní část dlaní. Po důkladném umytí ruce opláchneme tekoucí vodou, teplota vody by neměla být ani ledová, ani horká. Umyté ruce vysušíme buď jednorázovými ubrousky, pod elektrickým vysoušečem nebo použitím čisté tkaniny. Vyhýbáme se utírání umytých rukou do oblečení.
Pro dezinfekci rukou použijeme asi 3 ml vhodného dezinfekčního prostředku. Aplikujeme jej na suché a čisté ruce a vtíráme jej po dobu asi 30 sekund do úplného zaschnutí. Opět je třeba, abychom nevynechali žádné místo. Vydezinfikované ruce se neotírají ani neoplachují.
Masarykova univerzita připravila fotonávod mytí rukou + ukázku běžně opomínaných míst.
Videonávod mytí rukou
Návod na výrobu domácí dezinfekce
Lidé často hledají možnosti, jak si vyrobit dezinfekční přípravky sami doma, právě na tuto potřebu reagovala i Světová zdravotnická organizace (WHO) a zveřejnila návod na výrobu dezinfekce.
Suroviny neseženete většinou na jednom místě, ale měli by je mít v obchodech, které jsou i v době nouzového stavu otevřené – lékárny a drogerie – výhodu v tomto případě mají obyvatelé menších obcí a měst, kde je drogerie většinou spojená i s prodejem barev a laků.
Co budete potřebovat
- čistý alkohol: tedy 96% ethanol nebo 99,8 % izopropylalkohol (koupíte právě v drogerii, prodejně barev a laků)
- 3% peroxid vodíku (koupíte v lékárně)
- 98% glycerol (možná ho znáte pod označením glycerin a k dostání je v lékárně)
- sterilovanou nebo převařenou vodu
- čistou a vyvařenou nádobu s uzávěrem
- odměrku, injekční stříkačku (když nemáte, lze i bez ní, ale ulehčí práci)
WHO zveřejnila přesné poměry na výrobu rovnou deseti litrů dezinfekce, ale takovou dávku asi bude dělat málokdo, proto jsme poměry přizpůsobili výrobě jednoho litru dezinfekce.
Jak si vyrobit dezinfekční gel
Nachystejte si 833 ml alkoholu (nebo 752 ml isopropylalkoholu) a nalijte ho do nejméně litrové nádoby. Pomalu k němu přimíchejte 42 ml peroxidu vodíku a dobře je spolu promíchejte. Potom k nim přidejte 15 ml glycerolu – na to je právě lepší použít injekční stříkačku, protože je velmi hustý a bez ní není snadné tuto dávku odměřit. Až se vám to podaří, dolijte směs převařenou vodou do litru, nádobu uzavřete a velmi dobře promíchejte. V tuto chvíli můžete přelít do menších lahviček, které lze nosit s sebou. Roztok by se měl nechat tři dny odstát, ale v případě nutné potřeby funguje ihned.
Zdroj: https://koronavirus.mzcr.cz/navod-na-vyrobu-domaci-dezinfekce/